Andmebaasid ja platvormid

Synbase

Eestikeelne ravimite andmebaas: kõrval- ja koostoimed, rasedus, imetamine, neerupuudulikkus. Näiteks saab sisestada patsiendi ravimid ning saada ülevaate koostoimetest ning kumulatiivsetest kõrvaltoimetest. Lisaks kalkulaatorid annuste määramiseks ja Cochrane ülevaateartiklitel põhinevad ravijuhendid. Meenutab Soome Terveysporttit.

Ligipääs: kõik tervishoiutöötajad. Projektipõhine
https://synbase.eu/juhend

InxBase

Ravimite koostoimete andmebaas (sama, mis retseptikeskusel).

Ligipääs: Med24.ee kasutajakontoga
https://ravimid.med24.ee/

UptoDate

Jooksvalt uuendatav tõenduspõhine kõikehõlmav kliiniline andmebaas.

Ligipääs: PERH, TÜK võrgus olevast arvutist/TÜK medinfokeskuse kaudu. Ligipääsu saavad taotleda kõik Eestis töötavad arstid. Taotluse saab alla laadida pdf-ina ja selle peab allkirjastama vahetu juht.
https://www.kliinikum.ee/infokeskus/
Kasutajatunnuse saamise taotlus

Peatyk

Peamiselt arstiüliõpilastele mõeldud konspektid ja failid, aga ka õpikud jm kogutud materjalid.

Ligipääs: küsi kasutajanime ja parooli sõbralt või meile kirjutades
https://pe.atyk.ee/

NEI

Neuroscience education Institute – Dr. Stephen M. Stahli asutatud psühhiaatria ja neuroloogia koolituskeskus. Kodulehel on kõikidele kuulatavad tasuta podcastid, kus 0,5-1 tunni jooksul intervjueeritakse arste ja teadlasi ning arutletakse psühhofarmakoloogia ja tõenduspõhiste ravistrateegiate teemadel. Tasuline liikmelisus pakub väärtuslikke lisahüvesid.

NEI pakub residentidele ka võimalust tasuta osaleda poolepäevastel online koolitustel Synapse Half-Day, mil käsitletakse põhjalikult psüühikahäirete uusimaid farmakoloogilisi  ravimeetodeid ja tõenduspõhiseid sekkumisi.

Ligipääs: podcastid on kättesaadavad kõigile. Tasuta Synapse Half-Day online koolitustel osalemiseks on vaja teha NEI kasutajakonto, saata enda resident olemise kohta e-mail Betsy Lukinsile (blukins@neiglobal.com) ning seejärel kodulehel koolitusele registreerida.
https://neiglobal.com
https://neiglobal.libsyn.com/

APA

American Psychiatric Associacion learning centre. APA lehel saab kuulata pooletunniseid psühhiaatriate loodud podcaste. Avaldatakse 5 erineva suunaga podcastide sarja. Online kursused psühhiaatriat puudutavatel teemadel, mis toetavad psühhiaatrit igapäevatöös (neist 156 on tasuta). Vormi poolest sisaldavad kursused presentatsioone ja kontrollküsimusi, enamike tasuta kursuste läbimiseks kulub harilikult ligi tund.

Ligipääs: kursustel osalemiseks registreerida APA kasutajaks ja märkida otsingusse “free to all learners”. Podcastid on ligipääsetavad kõigile https://www.psychiatry.org/psychiatrists/education/podcasts https://education.psychiatry.org/

Tartu Ülikooli Raamatukogu

Raamatukogu kaudu ligipääs erinevatele teadusajakirjadele, muuhulgas Medline ja Pubmed, ScienceDirect, PsycInfo ja PsycArticles, Taylor and Francis ja veel paljud teised.

Ligipääs: TÜ raamatukogu kasutajaga või VPNiga (juhend andmebaaside lingil) https://utlib.ut.ee/andmebaasid

David Puderi podcast

Psühhiaater David Puderi 1-tunnised podcastid psühhiaatria ja psühhoteraapia valdkonna teemadel. Dr Puder arutleb teadlaste, klinitsistide, psühholoogide, arst-residentide ja teiste spetsialistidega uuringute tulemuste, optimaalsete ravitaktikate, psühhosotsiaalsete küsimuste ja arstikutse teemadel. Veebilehel registreerudes saab ligipääsu ka põhjalikele teemapõhistele konspektidele.

Ligipääs: kõigile ligipääsetav veebilehel + Spotify/Apple Play kaudu https://www.psychiatrypodcast.com/

EFPT Psychotherapy Guidebook

Erinevate psühhoterapeutiliste lähenemiste kirjeldused. Kergesti loetavad, põhjalikud, struktureeritud ja ilmekad kokkuvõtted, millega tutvumisest on kasu igapäevatöös patsientidega suhtlemisel ka teraapiaid süvitsi õppimata. Koostatud Euroopa psühhiaatria residentide poolt toetudes enda kokkupuudetele ja kogemustele.

Ligipääs: kõigile ligipääsetav
https://epg.pubpub.org/

Oxford Cognitive Therapy Centre

Praktilised juhised KKT läbi viimiseks ja patsientidele toimetulekumehhanismide õpetamiseks koos selgituste ja töölehtedega (lõõgastus, probleemilahendus, enesekehtestamine, toimetulek suitsiidmõtetega jpm). Failid on PDF formaadis.

Ligipääs: kõigile ligipääsetav, tasuta
https://www.octc.co.uk/resources

The Oxford Centre for Anxiety Disorders and Trauma

KKT alased juhendid ja materjalid post-traumaatilise stressihäire, sotsiaalärevuse ja paanikahäire teemadel. Iga häire kohta on lehel eraldi küsimustikud, KKT juhendid ning õppeviodeod häirespetsiifilise KKT läbi viimisest (põhjalikud – 5-tunnised!). Lisaks teemakohased artiklid ning juhised kaugteel KKT läbiviimiseks.

Ligipääs: tasuta, vaja registreerida kasutajaks
https://oxcadatresources.com/

Psychopharmacology Institute

Psychopharmacology Institute on rahvusvaheline psühhofarmakoloogia alast täiendust pakkuv erapooletu asutus. Kodulehel on tasuta kuulamiseks sisukad pooletunnised psühhofarmakoloogia teemalised podcastid. Tasulise liikmelisuse eest ka olulised lisahüved – videoloengud, intervjuud ekspertidega jm. “Quick take” sektsiooni all leidub ka tasuta 5-10 minutilisi lindistusi, mis annavad ülevaateid aktuaalsetest uuringutest, ravimite võrdlustest jm teemadel. Igakuiselt avaldatakse “Open Access” uudiskirju, milles võetakse väga lühidalt kokku info uusimatest psühhofarmakoloogia alastest uuringutest, ekspertarvamustest ja ravijuhenditest. Tasuline liikmelisus pakub lisahüvesid (online koolitused).

Ligipääs: vaja registreerida kasutajaks. Materjalid asuvad kodulehel “Library” sektsiooni all, ikoonide järgi saab nähtavale tuua podcaste, uudiskirju jm materjale.
Psychopharmacology Updates for Clinicians – Psychopharmacology Institute

 

Kui leiate, et loetelust on puudu mõni oluline ressurss, palun kirjutage meile aadressil noorpsyhhiaater@enps.ee